ZĽAVA 11% na dámske a pánske hodinky VOSTOK EUROPE. Do 20.10. v košíku zadajte kód VW11

Oficiálny predajca
Záručný a pozáručný servis
Rýchle doručenie
Vrátenie tovaru do 30 dní
Odborné poradenstvo

Slovník pojmov

Minerálne sklíčko

Je dostatočne odolné voči poškrabaniu a je odolnejšie voči rozbitiu ako zafírové sklíčko. Minerálne sklíčko je najčastejšie používané sklíčko v hodinárskom priemysle.

Minerálne tvrdené sklíčko

Jedná sa o vrstvu umelého korundu – zafíru nanesenú na kremíkovom skle. Týmto je hardlex podstatne tvrdší ako kremík, nie však tak tvrdý ako zafír.

Vypuklé sklíčko

Inak tiež nazývané sférické. Jedná sa o kremíkové sklo, ktoré vďaka tomu, že je vypuklé, získava vlastnosti šošovky a teda zväčšuje číselník, na ktorom je potom lepšie čitateľný čas, dátum a pod.

Strojček

Quartz – Quartz v slovenčine znamená kremeň, ale taktiež sa týmto slovom označujú všetky hodinky, ktoré používajú na reguláciu času kryštál oxidu kremičitého. Na základe piezoelektrického efektu sa v striedavom elektrickom poli kryštál rozkmitá určitou frekvenciou. Kryštál musí mať správny tvar a veľkosť a podľa toho sa líši frekvencia kmitov. Kmity sú veľmi stabilné a preto sa vďaka ním dá veľmi presne merať čas. Prvé náramkové hodinky s použitím kryštálu vyrobila v roku 1969 spoločnosť Seiko. Hodinky s označením Quartz majú rádovo väčšiu presnosť ako hodinky s mechanickým pohonom.

Mechanický strojček – Chod mechanického strojček zabezpečuje navinutá pružina, ktorá prostredníctvom sústavy ozubených koliesok a iných mechanických častí prenáša energiu na posun ručičiek. Mechanický strojček je potrebné doťahovať. Náťah môže byť ručný alebo automatický. Pri ručnom náťahu sa pružina navíja otáčaním korunky. Niektoré modely majú ukazovateľ rezervy chodu, ktorý udáva koľko času ostáva, kým bude potrebné strojček opäť natiahnúť. Na jedno natiahnutie dokážu hodinky fungovať niekoľko dní.

Mechanický strojček s automatickým náťahom – Automatický náťah zabezpečuje špeciálna sústava dielov s výrazným kyvadlom. Pri prirodzenom pohybe zápästia sa kyvadlo pohybuje a cez sústavu doťahuje pružinu. Kvôli kyvadlu sú hodinky vždy o niečo ťažšie ako hodinky bez automatického náťahu a často krát aj o kúsok väčšie. Veľa výrobcov tento mechanizmus odhaľuje na obdiv, a tak majú hodinky s automatickým náťahom často sklenený zadný kryt puzdra, aby bol celý mechanizmus viditeľný. Príkladné použitie aplikuje napríklad značka Vostok Europe.

Funkcie

Budík – funkcia, pri ktorej nastavíte požadovaný čas a hodinky vydajú signál

Dátum – hodinky zobrazujú dátum

Fáza mesiaca – hodinky zobrazujú na základe dátumu aktuálnu fázu mesiaca

GMT / Dual Time – hodinky ukazujú dva časy. Zobrazenie hlavného času v aktuálnej časovej zóne, plus zobrazenie ešte jedného času v inej časovej zóne

Chronograf – analógové hodinky so stopkami. Sú to vlastne stopky s rôznou dĺžkou stopovaného času (od 30 minút do 12 hodín pri ručičkových hodinkách) a s rôznou presnosťou merania (1/10 až 1/1000)

Indikátor dňa/noci – indikácia rozlíšenia času AM a PM

Indikátor stavu batérie – indikátor zobrazuje stav nabitia / vybitia batérie

Osvetlenie SuperLuminova – umožňuje viditeľnosť indexov s ručičiek na ciferníku aj v tme prostredníctvom nabitia denným svetlom alebo iným svetelným zdrojom.

Osvetlenie Trícium– umožňuje viditeľnosť ručičiek na ciferníku aj v tme prostredníctvom trítia, ktoré sa nachádzajú v trubičkách uzavreté pomocou laserového lúča. Vďaka vzájomnej reakcii vydávajú trubičky stále svetlo bez toho, aby museli byť nasvietené iným svetelným zdrojom.

Rezerva chodu – pri mechanických hodinkách – doba, počas ktorej dokážu hodinky pracovať bez natiahnutia pružiny

Svetový čas – hodinky ukazujú čas v rôznych časových zónach

Tachymetrická luneta – slúži v spojení so stopkami na meranie rýchlosti pohybu pozorovateľa na vopred známu vzdialenosť, zvyčajne 1 km. Tachymetrická stupnica býva umiestnená po obvode ciferníku niektorých analógových hodiniek s funkciou stopiek.

Timer – časovač / odpočítateľné stopky – napr. nastavíte 15 min a po spustení odpočítava do nuly

Večný kalendár – zobrazuje na hodinkách vždy presný rok a presný dátum nezávisle na dĺžke mesiaca a posunu roka

Vodotesnosť

Vodotesnosť hodiniek sa bežne udáva v dvoch jednotkách, ATM a m. ATM označuje tlak vodného stĺpca a M označuje metre. Prevod medzi ATM a metrami nie je jednoznačný, pretože ide o rozdielne jednotky, no najčastejšie sa používa 1 ATM = 10m. Ak je však na hodinkách uvedená vodotesnosť 10m, neznamená to, že sa môžete potápať s hodinkami do hĺbky 10 metrov.